MÝTY O DUŠEVNOM ZDRAVÍ

Okolo duševného zdravia panuje v našej spoločnosti veľa škodlivých mýtov. Tu si prejdeme niektoré z tých najrozšírenejších.

# 1. DUŠEVNÉ CHOROBY NIE SÚ SKUTOČNÝMI CHOROBAMI 

Duševné choroby sú rovnakým ochorením ako napríklad cukrovka, alebo problémy s kardiovaskulárnym systémom. Sú to ochorenia, ktoré ovplyvňujú činnosť nášho mozgu a nervového systému. Tak, ako ľudia, ktorí majú problém s cukrovkou nemôžu za to, že majú záchvat, tak ľudia s dušvným ochorením nemôžu za prejavy svojho ochorenia. 

Ale, tak ako ľudia s cukrovkou môžu správnou liečbou a zmenou životosprávy prejavy svojho ochorenia mierniť, rovnako to môžu zvládnuť aj ľudia trpiaci duševnými chorobami. 

# 2. KTO MÁ RAZ PROBLÉMY S DUŠEVNÝM ZDRAVÍM, MÁ ICH NAVŽDY

Asi tak, ako kto má raz zubný kaz, má navždy zlé zuby. Duševné choroby sa dajú liečiť, a dajú sa liečiť veľmi úspešne. Pokiaľ človek dbá na zdravú prevenciu, nemusí mať s duševným ochorením ďaľšie ťažkosti. Pokiaľ ale prevenciu zanedbá, ťažkosti sa veľmi často vrátia. Presne ako so zubami. Prestaňte si ich umývať, pite Colu, jedzte veľa sladkostí, a máte zaručené problémy so zubami do smrti. 

# 3. DUŠEVNÉ CHOROBY SÚ PREJAVOM SLABEJ OSOBNOSTI

Nie sú. Duševné choroby nemajú nič s tým, akou je niekto silnou alebo slabou osobnosťou. Duševné choroby závisia od povahy nervového systému, genetických predispozícií, a vonkajších okolností, v ktorých sa človek nachádza. Mnohé významné a úspešné osobnosti trpeli duševnými ochoreniami. Napríklad americký prezident Abraham Lincoln, britský premiér Winston Churchill, skladateľ Franz Liszt, spevák Justin Timberlake, futbalista David Beckham, vedci Isaac Newton a John Nash, mediálny magnát Ted Turner, modelka Cara Delevigne, boxer Mike Tyson a mnoho ďaľších. 

# 4. DUŠEVNÉ CHOROBY SA MA NETÝKAJÚ POKIAĽ ICH NEMÁM

Duševné ochorenia sa týkajú nás všetkých. Odhaduje sa, že približne 1 zo 4 ľudí má v živote skúsenosť s duševným ochorením, pričom toto číslo je konzervatívny odhad. Pokiaľ to nie som ja, je to moj kamarát, moja rodina alebo moj partner. Pokiaľ sa o svoje duševné zdravie nestaráme, riskujeme, že ochorieme aj keď zatiaľ sme takú chorobu nemali. Kašľať na svoje duševné zdravie je rovnako hlúpe, ako kašľať na našu stravu, cvičenie a imunitný systém. 


Comments